#008 Otázky a Odpovede | Podnikanie na Amazone

#008 Otázky a Odpovede | Podnikanie na Amazone 1

Ahojte! Dnes som si pre vás pripravil niekoľko otázok ohľadom podnikania na Amazone na ktoré si teraz odpovieme. Tu sú: 

Musím mať 18 rokov nato aby som mohol začať podnikanie na Amazone?

Naozaj je to divné pravidlo, ale myslím že amazon to robí aby nevznikali nelegálne biznisy. K odpovedi:

 • predajný účet sa nedá založiť pod 18 rokov.
 • riešenie číslo 1 – rodič. Avšak pozor na problémy s tým súvisiace – všetko čo sa týka firmy musí byť zaregistrované na rodičov…To znamená: banky, povolenia, s.r.o. atď…

Ďalšie komplikácie môžu vzniknúť, keď potom budeš chcieť preniesť firmu a celé podnikanie na seba – ďalšie problémy…

 • Dohodnúť sa s niekým, kto má firmu príp. si niekto iný založí firmu a ty budeš akože spoločník. Trochu riskantné riešenie a taktiež to nerieši problém s prenesením podnikania alebo firmy – ten to dokonca ešte zhoršuje!

Platí sa na Amazone za uverejnenie inzerátov?

 • Jednoduchá odpoveď: nie aj áno!
 • na Amazone máte možnosť individuálneho predajného účtu (0,99€+poplatky) alebo profesionálneho účtu (30€+poplatky)
 • Sú tu isté rozdiely s ebayom, kde sú poplatky iba za uverejnenie inzerátu a väčšinou je to veľmi podobný poplatok ako na Amazone.

Ako môžem konkurovať veľkému množstvu predajcov na Amazone?

 • Treba si uvedomiť, že rýchlejšie rastie počet zákazníkov ako predajcov. Táto samotná skúsenosť je sama o seba odpoveďou. Avšak poďme sa pozrieť na viacero aspektov.
 • Myslím, že je dôležité odlíšiť sa, ale pri FBA je potrebné viac sa zamyslieť na odlíšením sa, produkt placingom atď.…
 • Treba tiež povedať, že veľmi ťažko sa na Amazone dajú stratiť peniaze – náš príklad: produkt sa zle predávala a aj tak sme na ňom nestratili. Musel by sme spraviť veľa chýba. A závažných aby sme stratili peniaze na svojom produkte. Tiež vás v Online Akadémií naučím ako nastaviť kampane tak aby bol produkt profitabilný.
 • S tými správnymi informáciami a s presným postupom by som sa vôbec neobával toho ako budem konkurovať, ale skôr ako sa naučím čo najviac informácií ohľadom Amazon predaja. V dnešnej dobe je schopnosť sa rýchlo učiť veci neoceniteľná!

Koľko peňazí potrebujem aby som naštartoval podnikanie na Amazone?

 • V závislosti od produktu a od očakávaní. Ak chcete mať zisk 10€ z každého predaného produktu tak počiatočná investícia nebude nízka.
  Ale ak ti stačí menší zisk aby si sa pomaličky zoznámil s podnikanim na amazone tak stačí lacnejší produkt. Pozor na FBA poplatky. Oplatí sa vybrať si produkt min. s predajnou cenou 10€ aby ste mali priestor na maržu. Dá sa to samozrejme urobiť aj s lacnejším produktom – skúšali sme to a ide to!
 • Reálny predpoklad je od 1000€ – 1500€ … to vyjde pri cca 5 € aj s dopravou – 200ks až 300ks. To je dostatočné množstvo na dobrý rozbeh + promo produktu.
 • Potrebuješ množstvo aj na rozdávanie (promo)
 • Ďalej musíš zabudnúť na zisk z prvej várky (objednávky) – akože môžeš ale ver mi je lepšie dať všetko z prvej várky do naštartovania predaja a reklamy (s jedným naším produktom sme najskôr objednali 333ks a hneď potom 1000ks a nemuseli sme nič investovať.)
 • Viac by som sa sústredil na zarobenie 1500€ na poriadny začiatok – ver mi pôjde to ľahšie keď budeš mať drahší produkt a vyšší zisk.

Alebo varianta 2 – lacnejší produkt. O tom nahrám určite aj podcast. S jedným naším produktom sme začali so 170€ a teraz máme na sklade produkty za tisíce a tento produkt nám vlastne začal produkovať ďalšiu výplatu. A trvalo to ani nie 3 mesiace.

Okrem toho by som určite investoval aj do vzdelania ohľadom Amazonu – na mieste sú online kurzy príp. knihy (vyberajte kvalitné informácie, nie prázdne reči okolo tých podstatných)

Chcem aby ste vedeli, že pracujeme na riešeniach ktoré sú hlavne pre vás aby sa aj slováci konečne dokázali prebiť na Online svetovom trhu.

Nezabudnite odoberať môj youtube kanál a prihlásiť sa do kurzu o amazone ZADARMO!


Príjemné Počúvanie ešte 🎧

Verím, že Ti táto epizóda niečo dala a keby si čokoľvek potreboval – som tu pre Teba 🙂

Spomenuté veci v podcaste:

Mini Kurz o Amazon Podnikaní Úplne ZADARMO! – Ak by si chcel niekto pozrieť čo všetko obnáša Amazon biznis.

TU môžeš nájsť Ebook o podnikaní na Amazone 3 Overené Modely Podnikania na Amazone, ktorý predstaví 3 najrozšírenejšie modely podnikania na Amazone. Môžeš si ho stiahnuť a preštudovať kdekoľvek, kde práve si.

Jungle Scout – pomocou tohto programu jednoducho zistíš čo sa dobre predáva na Amazone!

Online Akadémia – pridaj sa ku komunite Amazon predajcov na Facebook Skupine. 

Takže ahoj ja ťa vítam v online akadémií podcaste a dnešná časť bude taká špeciálna, pretože prvýkrát idem vyskúšať takú vec, že budem odpovedať na vaše najčastejšie otázky, ktoré sa ma pýtate zatiaľ iba cez sociálne siete a hlavne Instagram. Ja sa snažím zbierať nejakým spôsobom tieto otázky a v takýchto častiach ako je táto sa budem snažiť vám odpovedať na tieto otázky a tým pádom odpovedať aj niektorým iným, ktorí tie otázky sa možno hanbia alebo ich iba napadli a nedali ich nejakým spôsobom von, tak bude to aj pre nich táto časť. Na začiatku by som ešte chcela povedať, že som vytvoril pre vás mini online kurz o Amazon podnikaní, ktorý je úplne zadarmo a tí čo už poznajú online akadémiu tak už sú tam zrejme prihlásení, ale pre tých ktorí ste tam ešte neni, tak je to šanca vlastne zistiť či je Amazon pre vás alebo nie.

 

Má to asi hodinu tento kurz, no a postupne vysvetľujem čím si podnikateľ vlastne musí prejsť na Amazone, aby úspešne rozbehol takýto biznis. Simple as it is a môžeme ísť na to. Ešte by som chcela podotknúť, že nemáme ešte také miesto, kde by sme sa ako keby sme sa, nie schádzali, ale kde by ste si chodili po relevantné informácie, a tým miestom bude práve web online akademia.sk, ktorý je momentálne v prestavbe dá sa povedať, no a hotový by mohol byť už možno o týždeň, o dva. Nechcem povedať presný dátum lebo ja netuším, že čo tam ešte bude treba dorobiť ale jedna z vecí ktoré budú na tejto stránke je vlastne také nahrávanie pre vás, nahrávanie zvuku a teda môžete tam nahrať svoje otázky do podcastu, prípadne, ja ich tam prípadne tuto v podcaste prehrám tie vaše otázky a odpoviem na ne.

 

Alebo ich iba prečítam a odpovieme na ne. Takže to je taká malá, malý toolik pre vás, no a poďme teda na otázky, na ktoré idem odpovedať dnes. Čiže sú to otázky, ktoré sa najčastejšie pýtate. Čiže prvá otázka je, či musím mať 18 rokov na to, aby som mohol podnikať na Amazone. Toto je úplne základná otázka hlavne u mladšieho publika. Hlavne tých čo majú pod osemnásť, lebo tých čo majú nad osemnásť to asi nezaujíma, ale prejdeme si tým, musíme si tým prejsť, aby som odpovedal všetkým ktorí nemajú ešte 18 a zaujíma ich podnikanie na Amazone. Je to vlastne divné pravidlo ale Amazon vlastne zakazuje a nepovoľuje ľuďom, ktorí majú do 18 rokov si založiť účet Amazon predajný účet, nákupný môže ale predajný nemôže, no a zrejme to robí asi kvôli tomu, aby nevznikali nejakým spôsobom nejaké čierne biznisy, nelegálne biznisy a aby jednoducho tam bol poriadok.

 

No takže predajný účet sa nedá založiť a jedným z riešení by mohol byť, že necháte založiť tento účet predajný svojmu rodičovi ale musím spomenúť niektoré problémy, ktoré s týmto súvisia a pokiaľ chcete svojho rodiča vlastne do tohto nieže zatiahnuť, ale áno zatiahnuť do tohto, tak všetko čo sa týka firmy by muselo byť zaregistrované na nich. Čiže keď sa zakladá firma, nezakladá sa na teba ako na neplnoletého, ale bude sa to zaregistrovávať na rodiča, ktorý je plnoletý. A tým pádom všetko čo sa týka firmy, to znamená bankový účet, nejakým spôsobom povolenia, celá tá s. r. o.-čka vlastne alebo ak by to bola živnosť tak musí byť jednoducho na iné meno. S tým s tým vlastne súvisí ďalší problém, a tým je, že keď dovŕšiš už 18 rokov tak čo potom?

 

Alebo ďalšia možnosť je živnosť alebo sro si založiť na niekoho iného ako na rodiča čo je možno ešte horšie, lebo musí to byť niekto kto je plnoletý a komu úplne dôverujete. Ale je to v podstate to isté ako s tým rodičom akurát že to nie je rodič. No a ďalšia vec je, že ten rodič nemusí s tým súhlasiť úplne lebo môže byť nejakým spôsobom skeptický a môže napríklad ja neviem, si myslíš že ty ma ideš dávať na tie internety, no a môžu z toho vznikať aj nejaké konflikty medzi vami čiže nejako by som to, nejakým spôsobom by som nerozmýšľal nad tým a možno by som využil ten čas ak máš že pol roka do 18, tak je to úplne super a neopúšťal by som tú myšlienku podnikania na Amazone.

 

Práveže by som sa do nej ešte viac pohltil a za toho pol roka by som si ako keby naštudoval veci ohľadom toho a v deň svojej 18 to môžeš rozbaliť, založiť účet a už bude všetko vedieť a hor sa do toho! Lebo keď aj máš 18 a ideš podnikať na Amazone, tak je tam určitá časová prodleva, neviem ako by som to povedal po slovensky, ale jednoducho je tam nejaký čas potrebný na štúdium a na získavanie všetkých informácií a tých vecí, ktoré sú potrebné. Preto vlastne robím aj tento podcast a preto robím celú online akadémiu lebo aby som vám uľahčil tú cestu lebo hľadať tie zdroje a hľadať informácie. Čiže keď máš nejako blízko do 18 využil by som ten čas na štúdium a keď máš nejako ďaleko do 18, že máš 15 alebo 16, tak môžeš napríklad predávať na eBayi.

 

Môžeš nájsť nejaké iné business modely, ktoré nevyžadujú aby si mal 18 alebo mala 18 rokov. Tak to by bolo k tej prvej otázke. ďalšia otázka, ktorá mi prišla aj na Instagrame je že či sa platí na Amazone za uverejnenie inzerátov. Nie aj áno je odpoveď, čiže taká nejasná by som povedal. Táto otázka vyplýva zrejme asi od nejakého alebo teda bola od nejakého sellera, ktorý predával na eBayi, nejakého predajcu ktorý predáva na eBayi, pretože tam na eBayi sa platí za jednotlivé inzeráty, prípadne za nejaký pack inzerátov, napríklad že za 1000 inzerátov zaplatíš toľko a toľko. Na Amazone to tak nie je, na Amazone máte dve možnosti.

 

Buď si založiť individuálny účet alebo profesionálny účet. Individuálny účet je taký, kde nemusíte platiť mesačne, ale platíte za každý predaj 99 centov eurových, mám pocit že eurových, plus poplatky za to, že Amazon vám spracuje objednávky, že vám zabalí ten produkt, že vám skladuje ten produkt. Profesionál účet je 30 eur mesačne v závislosti od štátu, môže to byť viac môže to byť trošku menej. V rôznych štátoch je to rôzna táto suma, no a takisto sú tam poplatky a z toho vyplýva vlastne, že pokiaľ budete predávať do 30 produktov za mesiac, do myslím tak že jeden za deň, tak sa vám oplatí individuálny.

 

Ak nie tak sa oplatí profesionálny. Ale tak či tak si myslím, že ten individuálny sa neoplatí keď už rozmýšľam nad tým, že vyskúšam to, že to zaregistrujem sa uvidím. Proste idem predávať a dám si ten profesionálny lebo ten individuálny tam je oklieštenie veľa toolov a veľa nástrojov, ktoré určite pomôžu tomu predajcovi s úspešným predajom. Ten individuálny je naozaj taký na ohmatkanie si toho Amazonu a ohmatkanie si tohto biznis modelu. No tak to bolo toľko k tomu či sa platí za uverejnenie inzerátov. No tretia otázka je, že ako môžem konkurovať veľkému množstvu predajcov na Amazone. Tak v prvom rade k tejto otázke by som chcel povedať to, že je veľké množstvo predajcov na Amazone. Treba si uvedomiť že na Amazone pribúdajú zákazníci oveľa rýchlejšie ako pribúdajú predajcovia. To znamená, že tých zákazníkov je tam naozaj stále viac a pribúdajú jednoducho pribúdajú rýchlejšie ako predajcovia.

 

Čiže aj keď sa to môže zdať že áno je tam, jasné je tam veľa predajcov, je tam veľká konkurencia, sú tam proste vyskillení predajcovia, ale stále rastie tá zákaznícka základňa Amazonu a stále Amazon buduje nové logistické centrá čiže je tam veľmi perspektívny smer toto Amazon podnikanie. Čiže myslím si, že je dôležité sa odlíšiť pri tomto biznis modely pri predaji fyzických produktov na Amazone. Je potrebné sa odlíšiť, niekedy to stačí iba na oko sa odlíšiť a pritom máte veľmi podobný produkt, lebo ten človek, ktorý hľadá ten produkt tak ide presne po určitom produkte a vám stačí mať iba ako keby nie že pozlátko ale ten inzerát mať trošku inak spravený, spracovaný a ten zákazník sa rozhodne pre vás aj keď máte veľmi podobný produkt.

 

Ale pri tomto modeli nie je až tak dôležité ako keby sa prebiť medzi tých, medzi tým veľkým množstvom predajcov, ale podľa našej stratégie je to vlastne nájsť ten vhodný produkt kde tá konkurencia nie je až taká drsná. To že idete vy konkurovať nejakému veľkému množstvu predajcov, to môže platiť pri produktoch ako sú ja neviem napríklad nejaké mejkapy alebo nejaké doplnky výživy alebo jednoducho nie nejaké oblasti, ktoré sú fakt že náročné a fakt že je tam veľa konkurencie. Ale to nie je náš prípad. My sa sústredíme na kategórie, ktoré sú neni také zaplnené ale na druhej strane sú perspektívne a je tam viacero možností ako sa tam prebiť. No čiže, ďalšia vec, k tejto otázke by som chcela povedať, že na Amazone je naozaj veľmi ťažké ako keby stratiť peniaze alebo ísť do nejakých mínusových čísel.

 

Samozrejme keby ste chceli tak to viete urobiť ale je to veľmi ťažké a my sme si to aj vyskúšali vlastne, že s naším prvým produktom ktorý sme mali na amazon.com sa najskôr sa dobre predával ale potom sme vypadli zo skladu, potom sme naskladnili naspäť trikrát také množstvo produktov a už sa nepredával tak dobre. Medzitým sa zmenil trh a tak ďalej a tak ďalej, proste bola tam taká situácia, no a teraz si poviete že aha, a teraz si prerobil ale nie my sme neprerobili. Lebo aj tak, aj keď sme, proste nastavili sme dobre kampane a aj tak sme získali tie peniaze naspäť a dokonca tam bol aj nejaký zisk. Aj keď sa to úplne mizerne predávalo, aj keď sme dokonca platili poplatky za to, že sme tam mali ten produkt, nie že ten produkt, ale určitú časť už tie posledné zásoby sme tam mali viac ako pol roka.

 

Za to sú brutálne poplatky na Amazone a my sme platili a aj tak sme boli ziskový. Jednoducho tým chce povedať, že veľmi ťažko sa dajú stratiť na tomto biznis modeli peniaze. Čo je úplne super, čo radí ten biznis jednoducho do nízko rizikových biznisov. No a k tomu treba ešte povedať, že treba mať správne informácie a s nejakými relevantnými informáciami napríklad z online akadémie by som sa vôbec neobával toho, že teraz idem konkurovať nejakým veľa predajcom. Dobre, áno budem konkurovať ale budem vedieť presne čo mám robiť vďaka online akadémií. A vôbec by som sa toho neobával ale skôr by som sa obával o to, že akým spôsobom získam tie informácie, čo je všetko za tým, ako sa tým produktom odlíšim a tak ďalej a tak ďalej.

 

Čiže na toto by som sa skôr sústredil. No tak to by bolo k tomu k tej tretej otázke a štvrtá otázka je, že koľko peňazí potrebujem na štart podnikanie na Amazone. Toto je veľmi častá otázka, myslím si že každému to hneď vybehne, že to je taká žiarovka v hlave každého z nás, veď to musí byť drahé, veď to neni len tak, veď keď sa tak pozriem na tie biznisy, ktoré sú tu napríklad na Slovensku, že idem si otvoritť nejakú kamennú predajňu alebo nejaké kaderníctvo, nejakú kaviareň, tak to stojí brutálne peniaze desaťtisíce fakt. A čo ten Amazon? Odpoveď je taká, že závisí to strašne od produktu s hlavne aj od vašich očakávaní, čiže ak chcete mať napríklad zisk 10 eur z každého predaného produktu, tak asi tá investícia nebude malá ale zase nebude to také horibilné ako pri klasických biznisoch.

 

Čiže keď chceme mať napríklad zisk nejakých 10 eur z každého produktu tak je to cca od 1000, 1500 eur, 2000 eur max. No a ak ti stačí napríklad, ja neviem, menší zisk, akože to chceš napríklad vyskúšať či to funguje aj v menšom, menšie riziko, tak dá sa začať aj s polovicou tejto sumy, čiže aj od 500 eur úplne kľudne. Dá sa to, s tým že tam treba rátať, že tam nebude určite nejaký horibilný zisk z jedného predaja a treba si dať pozor na to, že vybrať si produkty, ktoré sú minimálne 10 eurovej hodnoty čiže predávajú sa za 10 eur minimálne alebo 10 dolárov, pretože, alebo 10 libier, pretože pod túto sumu už to moc nevychádza, čo sa týka poplatku, že platíte veľké poplatky a málo ako keby utŕžite.

 

No tam už sa to hrá na množstvá skôr, čiže tam už musíte predávať nejaké veľké množstvo. Ale napríklad keď sa tak pozrieme na jeden z našich produktov, ktorý sme mali v Amerike, ten nás vyšiel okolo 4,50 dolárov, dajme tomu že 5 dolárov náš to vyšlo, no a objednávali sme nejakých 300 kusov, čiže nás to vyšlo 1500 dolárov, tuším trošku viac to bolo aj s dopravou. Ale vyšlo to okolo 1500 dolárov. Ale tam bol aj celkom dobrý zisk, no a čo som chcel vlastne povedať tým, že teraz skúšame momentálne produkt, do ktorého sme museli dať na začiatku iba 170 eur, je to taký menší produkt a uvidíme, ako to pôjde vlastne.

 

Dáme vám určite vedieť. No a vlastne týmto pracujem na nejakých riešeniach, ktoré chceme dať aj vám ďalej a pošleme mi ich ďalej, aby ste mohli zistiť, že aby ste vedeli, že dá sa začať na Amazone podnikať aj s menším obnosom peňazí, že netreba tam nejaké horibilné sumy. Ale najviac by som sa sústredil asi na tie vyššie ako keby vyššie cenové relácie, to znamená od nejakých 15-20 eur alebo dolárov by som sa sústredil na takéto produkty. Čiže rátať s tým, že najlepšie by to bolo začať s nejakými aspoň 1500 eurami na poriadny začiatok, no a ďalšia vec je, že treba myslieť aj na reklamu, že sú tam nejaké určitým spôsobom sú tam náklady na produkt samotný, potom na dopravu a treba rátať aj s počtom kusov, ktoré tam posielate.

 

Lebo niektoré z nich pôjdu na marketing, čiže ten počet kusov musí byť vyšší a takisto musíte rátať aj s tým, že niečo dáte aj do reklamy. Myslím tým do reklamy na Amazone, priamo na Amazone, to je PPC reklama, no a toto sa vlastne sťahuje z účtu, sťahuje sa to z vašich tržieb jednoducho. Amazon potom spraví taký výcuc a tam vlastne všetky peniaze čo ste udržali za produkty a od toho odpočíta vlastne peniaze, ktoré ste minuli na reklamu. Čiže on sa to dá pekne vypočítať a viete si vypočítať, že koľko chcete nastavíte si budgety na reklamu a presne viete koľko dáte do reklamy a koľko zarobíte na produktoch čiže a práve preto je to ako keby ťažké tam prerobiť na tom Amazone.

 

Ťažšie je skôr nájsť ten vhodný produkt, ktorý sa bude predávať a proste iba sa do toho pustiť a stále sa zlepšovať a stále zlepšovať svoje reklamy, svoj kampane, pridávať nové produkty z toho zisku. Napríklad keď sa tak pozriem na jeden z našich produktov tak tam sme mali 350 kusov, sme kupovali prvú várku a keď sme ho predali, predali sme ho strašne rýchlo a keď sme ho predali, tak sme mohli z tých tržieb, ktoré sme utŕžili, ani sme nejak veľa neinvestovali do reklamy, tak z tých tržieb sme si mohli dovoliť ďalších tisíc produktov.

 

Čiže my sme mali ako keby, sme iba tie peniaze vložili naspäť do toho produktu a kúpili sme ich tisíc a potom samozrejme z tých tisíc už bol väčší zisk, lebo ten produkt bol lacnejší keď sme kupovali trikrát toľko, no a myslím si, že týmto smerom sa treba uberať, že tie prvé várky netreba nejakým spôsobom si vyberať zisk ale dať ho naspäť do reklamy alebo do nových produktov, alebo do viac toho istého produktu, alebo kombináciou týchto vecí. Čiže taká by bola stratégia, no a to by bola asi odpoveď v skratke na otázku, že koľko potrebujem na Amazon podnikanie Tak zatiaľ to boli všetky otázky, nedostávame ich nejako mnoho, ale dúfam, že po tomto podcaste ste zistili že sa dá aj pýtať ma na nejaké veci ohľadom Amazonu, takže kľudne sa opýtajte a ja to buď zverejním alebo iba odpoviem.

 

Nezabudnite odoberať môj YouTube kanál kde pridávam videá ohľadom Amazonu ale aj ohľadom online podnikania celkovou takže myslím si, že sú tam veľmi relevantné informácie, no a nezabudnite sa aj prihlásiť do kurzu o Amazone, vlastne to je mini online kurz o Amazon podnikaní, pretože onedlho plánujem kurz ako keby uzavrieť a myslím si, že dám ho nejakým spôsobom už nie zadarmo ale myslím, že ho spoplatním jedným eurom. Takže oplatí sa teraz prihlásiť do toho kurzu, ušetríte neuveriteľné jedno euro a dostanete sa k informáciám, ku ktorým by ste sa inak ani nedostali, takže určite choďte do toho. Tak, verím že vám niečo dali tieto otázky a že ste sa niektorí našli v tých otázkach a že som vám ich tým pádom aj zodpovedal. Prajem ešte pekný deň a majte sa pekne pri ďalšom podcaste. Ja som Tomáš Hurajt a toto je online akadémia podcast. Ahojte!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *